Založ si blog

Poďme do(nich)mov!

Prepad koalície PS Spolu ukázal, že na Slovensku ešte nedospel liberalizmus. Realita na Slovensku opäť ukázala, že na politiku nestačia peniaze ani špičkové marketingové agentúry a ani náklonnosť liberálnych médií. Práve naopak. Zrejme v tomto prípade sú kotvou, ktoré ťahajú strany ku dnu. Čím viac je politika odtrhnutá od základných ľudských pudov a emócií, tým viac stráca kontakt s bežnými každodennými ľudskými starosťami. Neviem čo za „radcov“ mali Progresívci, ale ukazuje sa, že ich ponímanie reality bola vo finále kampane na hony vzdialená realite všedného, slovenského voliča, a to aj toho liberálneho.

Fenomén Igor totižto dokázal „požrať“ ich voličov ako masívna čierna diera. Igor na to išiel cez emócie a zdravý sedliacky rozum. Robil a hovoril to, čo chcel volič počuť. Nechýbala mu ani pokora a zdravý skepticizmus hneď od začiatku kampane. Nepotreboval mať na svojej strane podporu „bratislavskej kaviarne“, smotánky a liberálne naklonených médií, nakoľko sa ukazuje, že ich ponímanie slovenského sveta je na hony vzdialená realite. Nepotreboval ani PR agentúry a ich „drahocenné“ rady.

Pokrivený liberalzmus: Áno táto strana o sebe tvrdí, že sú liberáli. Ja som liberálne a národne zmýšľajúci človek. Áno aj taká kombinácia voliča existuje, nakoľko ja považujem slobodu jednotlivca za najdôležitejší výdobytok civilizácie. Na druhej strane žijeme na určitom území. Sme národ, ktorého spája kultúra, reč, hodnoty postavené na silných pilieroch Kresťanstva a patriotizme. Tieto silne zakorenené hodnoty nemožno len tak vykoreniť. Sú to korene nášho národa, ktoré nám pomohli storočia ako symbol našej kultúry prežiť aj v ťažkých bojoch našej histórie, keď nás skoro pohltili iné národy Turkov, či silná maďarizácia. Tieto hodnoty nie sú prežitok doby. Sú to silné piliere, na ktorých stojí naša civilizácia a národ. Kresťanstvo už v súčasnosti nie je v rozpore s pokrokom a má svoje silné postavenie v spoločnosti.  A to píšem ako ateista, len pre ujasnenie veci.

Skutočný liberalizmus je o rešpekte voči slobode a názorom aj viere druhých. Ja ako liberál a národne cítiaci človek dokážem v pokoji počúvať a akceptovať názory aj liberálov, aj Sulíkove aj Matoviča aj KDH aj Kotlebu aj mnohých iných. Sám mám vo svojom okolí niekoľkých, čo volili Kotlebu, no len preto že s nimi nesúhlasím, by som si nedovolil osočovať ich, nadávať im a presviedčať ich o svojej pravde. Nenadávam im do fašistov a nemyslím si, že svet sa delí na „dobrý liberalizmus“ a všetko ostatné je „zlé a fašistické“. Áno je to síce značne zjednodušenie, ale svet tak nefunguje. Pravda je niekde uprostred a treba si vypočuť všetky názory a rešpektovať ich.  Z obidvoch strán si treba vybrať to dobré a hľadať to čo nás spája a nestavať na rozdieloch a nenávisti.

Formu akou Progresívci bojovali nemal nič spoločné s liberalizmom. Išlo o presadzovanie svojej, neoblomnej pravdy, pričom automaticky všetci, ktorí nezdieľali ich pohľad na svet, boli označovaní ako fašisti, zadubenci, fanatici a podobne. To čo predvádzali na mítingoch Kotlebu, im percentá rozhodne nepridalo práve naopak. Dnes s odstupom času to asi chápu aj oni. Zrejme nepochopili, že liberalizmus je o rešpektovaní názorov druhých a nie o tvrdošijnom presadzovaní svojej pravdy.

Ďalším klincom do rakvy boli ich nafúknuté egá po prvých prieskumoch, siahajúce snáď až niekde do stratosféry. Mnohí sa videli v premiérskej stoličke a nikto z nich sa tejto idei nevzdal do poslednej chvíle. Napriek tomu, že Matovič im ponúkal spojenectvo, každý chcel ísť do volieb samostatne. Lebo čím viac strán, tým viac lídrov a potenciálnych premiérov. Je nepochybné, že toto bola taktika PS Spolu, ale aj Kisku, či Alojza Hlinu, ktorý o spojenectve nechceli ani počuť. Tak, ako sa hovorí poslední budú prvými sa v týchto voľbách naplnilo na plnej čiare.  Ich zúfalé napodobňovanie Matoviča bolo posledným záchvevom pred blížiacou sa porážkou. Situácií nepomohli ani liberálne média, ktoré takmer každým článkom kopali do Matoviča a Kotlebu. Ku koncu dokonca viac do Matoviča. Ich zúfalá snaha a neobjektivita bola do oči bijúca. Lenže v tomto ponímaní išlo opäť o „užitočných idiotov“, ktorí asi si to neuvedomovali, nahrávali hlavne Matovičovi.

Spojenectvo s Igorom sa nekonalo, ale nevedeli sa dohodnúť ani medzi sebou. Kiska založil stranu, ktorá len odobrala voličov liberálnemu spektru a namiesto spojenectva išli do volieb samostatne. Kiska je tam, ale s odretými ušami.  KDH je mimo a PS je tiež mimo. Pritom stačilo mať trochu pokory, spojiť sa a dnes by síce zrejme nikto z nich nebol premiérom, ale boli by aspoň v parlamente a mali by tam silný mandát.

Kto je teda na vine? Určite nie zadubený a konzervatívny volič. Na vine sú títo lídri samotní. Obviňovanie občanov zo svojho zlyhania nestačí. Možno by stačilo naštudovať si liberalizmus a riadiť sa podľa toho. Možno by stačilo pochopiť, že bezbrehý pokrivený liberalizmus, bez národného a sociálneho aspektu, nemá perspektívu. Stačí sa pozrieť do USA, kde sa liberalizmus kryje s obrovskou slobodou jednotlivca, ale zároveň má tento liberalizmus silné patriotické aspekty. Áno treba pochopiť, že liberalizmus nie je nepriateľom národovectva, práve naopak. V krajinách, kde je liberalizmus na vysokej úrovni sa tieto aspekty navzájom dopĺňajú a tvoria neoddeliteľnú súčasť spektra. To len na Slovensku si myslíme, že buď je niekto nacionálny „fašista“ alebo „slniečkar“ a nepriateľ národa. Takto to nefunguje. Ale pokiaľ toto nepochopia niektoré strany na Slovensku a vo svojom liberálnom názore úplne prehliadnu tento národný aspekt, tak takáto strana nikdy neuspeje. Osočovanie, nálepkovanie a delenie sa na tábory slniečkarov a nacionalistov nebude nikdy stačiť. Práve kvôli tomu, že sú tu ľudia ktorým sú prijateľné niektoré liberálne myšlienky slobody a demokracie, ale zároveň chápu potrebu zdravého patriotizmu, ktorý je v každej krajine postavený aj na silných konzervatívnych princípoch. Je to ako archetyp národa, ktorý tu bude po jeho celú existenciu a nemožno len tak vykoreniť.

Od rozprávok k realite: Koľko energie získava SR z plynu?

01.04.2022

Energia je krvou civilizácie. Všetko je energia a vyspelosť, životná úroveň, celá moderná civilizácia stojí a padá na energii. V posledných dňoch sa veľa diskutuje o plyne, najmä tom ruskom, na ktorom je naša ekonomika momentálne závislá. Objavujú sa akési „urýchlené“ až „zbrklé“ vyhlásenia politického charakteru, ktoré nechcem rozoberať a komentovať. To [...]

Je najteplejšie za 11 300 rokov?

12.03.2020

Ľudia, ktorí vedia o klimatických zmenách, či klimatickej kríze len z televízie, či z médií majú o tejto problematike väčšinou len povrchné vedomosti. Samozrejme že sa otepľuje čo aj mnohí subjektívne posledné roky vnímame. Aké to však bolo v minulosti? Naozaj tu máme tak teplo, ako nikdy predtým? Osobne ma nesmierne rozčuľujú šokujúce vyhlásenia niektorých [...]

Ekologické farizejstvo klimatických „eko“aktivistov

11.03.2020

Nedávno vo februári 2020 mi na portáli názory.pravda.sk udrel do očí článok Radovana Geista s názvom: Klimatické pokrytectvo konšpirátorov, hlupákov a cynikov[1]. Podľa pána Geista sú vedci, ktorí skúmajú klimatický systém pravdepodobne hlupáci, cynici, či konšpirátori, pokiaľ nerazia cestu extrémneho katastrofizmu. Tvrdí to pritom človek, ktorý je vyštudovaný [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Pekarová Adamová vidí Ukrajinu v NATO: Zakladajúci akt s Ruskom treba zrušiť

02.06.2023 14:14

Musíme sa zdržať návratu k bežným vzťahom, pretože ruská hrozba v blízkej budúcnosti ťažko úplne zmizne, dodala predsedníčka českej Poslaneckej snemovne.

dalnice D1

Diaľnicu D2 z Česka do Malaciek uzavreli

02.06.2023 13:59

K uzavretiu došlo z dôvodu odstraňovania následkov škodovej udalosti na desiatom kilometri diaľnice.

lekáreň, liek, lieky

ŠÚKL: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za viac ako 4 milióny eur

02.06.2023 13:20

Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Pakistan

V Pakistane uniesli známeho ľudskoprávneho aktivistu Násira

02.06.2023 13:04

Aktivistu s manželkou zastavila počas jazdy autom biela dodávka a sedan, z ktorých malo vybehnúť najmenej 15 ozbrojených mužov.

anvil

Antipropaganda, bez servítky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 35886x
Priemerná čítanosť článkov: 5127x

Autor blogu

Kategórie