Založ si blog

Klimatické pokrytectvo, alebo kto je najviac zodpovedný?

Dnes počúvame o  „klimatickej kríze“ takmer dennodenne. Greta na nás valí obvinenia ako sa opovažujeme ničiť jej prostredie! Je smutné, že o klimatickej zmene diskutujú hlavne tí, čo ju spôsobili. V tomto článku chcem vyvrátiť mýtus o zodpovednosti za klimatickú zmenu. Vyspelý svet akoby sa chcel zbaviť tejto zodpovednosti a hodiť to na plecia chudobným krajinám, lebo sú to predsa oni kto ešte aj v dnešných „moderných časoch“ solárnych panelov spaľujú uhlie. Zodpovednosť sa tak presúva na chudobnejšie regióny sveta. Čo ale hovoria fakty?

V diskusii o dopadoch klimatických zmien sa zvyknú často krát spomínať také krajiny ako Čína, ktoré vraj produkujú najviac CO2. Niektoré zdroje radia napr. v produkcií CO2 na tretie miesto hneď Indonéziu aj keď táto krajina nemá takmer žiaden ťažký priemysel. Je to z dôvodu, že táto krajina decimovaním drahocenných tropických pralesov produkuje množstvo CO2 zrovnateľné s industriálnou „mocnosťou“. Keď však prepočítame podiel CO2 na obyvateľa tej ktorej krajiny, dosiahneme celkom zaujímavé čísla, ktoré odhaľujú nepríjemnú pravdu. Je logické, že luxusnejší životný štýl vedie k väčšej produkcií CO2 na obyvateľa. Podľa Svetovej banky pri prepočte emisií CO2 na obyvateľa vedú prevažne krajiny s malým počtom obyvateľov a vyspelé. Ide prevažne o Katar, Kuvajt, Bahrajn, či Spojené Arabské Emiráty. S Európskych krajín sú lídrami Luxembursko, Holandsko ale vysoko je aj Česká republika či „zelené“ Rakúsko. Netreba zdôrazňovať, že v tomto rebríčku sú vysoko takmer všetky krajiny vyspelého sveta. Takže áno, práve tieto krajiny produkujú najviac CO2 v prepočte na obyvateľa.

V absolútnych číslach je situácia trochu iná. Samozrejme že emisie CO2 nerešpektujú hranice, takže absolútne čísla sa považujú za najdôležitejšie. Tu vedie Čína a mnohé iné veľké krajiny s veľkou populáciou. USA vedie ako v absolútnych číslach tak vysoko je aj v prepočte na obyvateľa. To je aj dôvod prečo USA má nesmiernu paranoju z klimatických sumitov. Je to ale spravodlivé takto zrovnávať? Rozhodne áno, lebo predsa cieľom každého človeka na tomto svete je právo viesť dôstojný život. Je jasné, že ak by najchudobnejší ľudia tohto sveta žili ako my, tak táto planéta to nedokáže uniesť. Je preto nespravodlivé túto vinu z produkcie CO2 hádzať na ich hlavu. Ak by každý Číňan vyprodukoval na hlavu také množstvo CO2 ako povedzme Rakúšan, tak by to bola katastrofa.

Problém chudobnejších krajín a ich produkcia CO2 v absolútnych číslach je ešte trochu zložitejšia. Nezabúdajme na fakt, že Čína je lídrom v produkcií CO2 v absolútnych číslach nie len kvôli obrovskej populácií, ale aj kvôli priemyslu. Nášmu priemyslu. Áno množstvo korporácií a firiem presunulo svoju výrobu do Číny, pričom výdobytky tejto produkcie konzumujeme my a vyspelý svet. Emisie sa však započítavajú im. My tak konzumujeme výdobytky luxusu a tvárime sa, ako naše emisie klesajú. Pritom si neuvedomujeme, že sme to práve my – konzumenti čínskeho trhu, ktorí môžu za zvyšovanie emisií v Číne. Ide tak o istú formu zbavenia sa zodpovednosti, či farizejstva. My sa tu poklepkávame po ramenách akí sme dobrí v znižovaní emisií a pritom hneď potom nasadneme do súkromného lietadla a odletíme na summit o klimatickej kríze, pričom sme práve dosiahli „uhlíkovú“ stopu akú priemerný obyvateľ Číny nedosiahne za celý svoj život. Grétka tu teatrálne s pátosom vykrikuje, pritom jej uhlíková stopa je 100krát väčšia, ako priemerného dieťaťa v Indií, alebo Číne.

Čo ale s chudobným svetom? Niektorí vyslovujú obavy, že ak chudobné krajiny zbohatnú, tak v podstate zničia našu planétu. Tým v podstate nepriamo priznávame, ako hrozne a neekologický žijeme my, ako vyspelý svet. V novom bestselleri Moc Faktov, autor Hans Rosling analyzuje aj tento problém. Na nasledujúcom obrázku môžete vidieť 7 miliárd ľudí a ich produkcia CO2, rozdelená podľa socioekonomického statusu, alebo množstva bohatstva, ktoré dosiahli. Dnes už v žiadnom prípade neplatí, že by sme svet mohli rozdeliť na rozvojový a rozvinutý. Situácia sa mení a aj najchudobnejšie krajiny svojím spôsobom „bohatnú“. Preto Rosling používa delenie na štyri úrovne, kde najvyššia 4 úroveň je najbohatší svet. Naopak ľudia žijúci na úrovni 1, nemajú ani posteľ a prístup k pitnej vode. Z nasledujúceho jednoduchého grafu vyplýva, že najbohatšia miliarda ľudí (jeden panáčik predstavuje jednu miliardu ľudí), vyprodukuje dva krát viac emisií skleníkových plynov ako druhá miliarda ľudí žijúca na nižšej životnej úrovni. Ďalšia miliarda potom vyprodukuje polovicu z toho čo miliarda ľudí od nich o niečo „bohatších“ a tak ďalej.

Keď prídeme nakoniec, k tým najchudobnejším, tí nevyprodukujú skoro nič. Dokonca ani 6 miliárd ľudí dokopy, nevyprodukuje toľko CO2, ako miliarda tých najbohatších. Áno tá miliarda najbohatších do tohto patríme vy aj ja. Kde je teda problém? Môžu tí najchudobnejší ohroziť svojimi emisiami naše životné prostredie? V žiadnom prípade nie. Kým sa tí najchudobnejší z úrovne 1 dopracujú na životnú úroveň 2, bude to trvať možno desaťročia a ich emisie budú zanedbateľné. Pre nich však môžu znamenať mnoho. Pre človeka žijúceho na úrovni 1 znamená to, že sa mu zvýši životná úroveň na dvojku prístup k pitnej a nekontaminovanej vode, že už nemusí spať na hline ale na matraci, či prístup aspoň k nestabilnej elektrickej sieti.

Ak chceme znižovať emisie skleníkových plynov, mali by sme začať v každom prípade od seba. My sme tí najbohatší a tí, ktorí desaťročia drancovali túto planétu a sú v dominantnej miere zodpovední za drvivú väčšinu exhalátov a skleníkových plynov v histórií ľudstva.

Prečo umiera demokracia: 3. časť Nerovnosť a sociálna disonancia

19.11.2023

Spočiatku sme si mysleli a mnoho sociologických štúdií tomu napovedali, že za frustráciu v spoločnosti môžu predovšetkým veľké socioekonomické rozdiely v spoločnosti. Faktom je, že približne od 60-70tych rokov, kedy vyvrcholil povojnový boom je distribúcia bohatstva značne nerovnomerná. Inými slovami do 70tych rokoch rástli príjmy z technologického rastu viac menej [...]

Prečo umiera demokracia: 2. časť „Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty. “

17.11.2023

Jeden z najznámejších výrokov nášho prvého prezidenta T.G. Masaryka. Vizionára, demokrata, ktorý myslením predbehol svoju dobu o celé dekády. Masaryk sa vo veľa textoch filozoficky zamýšľal nad mentalitou nášho národa. Jeho myšlienky sú nanajvýš aktuálne aj dnes. Dnes je to presne 34 rokov čo žijeme v demokracii. Aby sa demokracia vryla do spoločnosti je podľa [...]

Prečo umiera demokracia: 1. časť (3P autokrati a kult vodcu)

16.11.2023

Model 3P spomína vo svojej knihe, Pomsta moci, Moises Naim. Tzv. „trojpéčkovi autokrati“ využívajú predovšetkým: populizmus, polarizáciu a postfaktickosť. Populizmus je jasný. Hovoriť ľuďom čo chcú počuť na základe prieskumov verejnej mienky a nálad v spoločnosti. Dobrý autokrat má po ruke svorku radcov, odborníkov na PR komunikáciu a iných, ktorí mú [...]

kuleba

Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu, uviedol v OSN Kuleba. Rezolúcie sa nedočká, arabské krajiny si pamätajú

23.02.2024 23:45

Presne pred rokom Valné zhromaždenie drvivou väčšinou schválilo rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska z ukrajinského územia.

Russia Navalny

Navaľného tím ponúka 20-tisíc eur za informácie, ktoré objasnia politikovu smrť

23.02.2024 23:33

Zamestnanci väzenského tábora, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.

trump

Súd nariadil Trumpovi za nafukovanie majetku zaplatiť s úrokmi 454 miliónov dolárov

23.02.2024 22:38

Podľa sudcu firma Trump Organization niekoľko rokov vytvárala nepravdivé majetkové priznania v snahe zaistiť si lepšie podmienky na pôžičky alebo poistenie.

A-50

Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

23.02.2024 21:04

"A-50 s volacím znakom Bajan dolietal! Blahoželáme okupantom k sviatku obrancov vlasti!" ironicky poznamenal ukrajinský veliteľ.

anvil

fyz. geograf, klimatológ. ID: liberálny konzervatívec (aj také existuje) záujem: história 20. storočia, vzory: TGM, Vavro Šrobár, Imrich Karvaš a i. velikáni čo predbehli myslením dobu o dekády...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 44350x
Priemerná čítanosť článkov: 4032x

Autor blogu

Kategórie