Model 3P spomína vo svojej knihe, Pomsta moci, Moises Naim. Tzv. „trojpéčkovi autokrati“ využívajú predovšetkým: populizmus, polarizáciu a postfaktickosť. Populizmus je jasný. Hovoriť ľuďom čo chcú počuť na základe prieskumov verejnej mienky a nálad v spoločnosti. Dobrý autokrat má po ruke svorku radcov, odborníkov na PR komunikáciu a iných, ktorí mú prezentujú vždy čerstvé dáta, aké sú nálady, čo rezonuje v spoločnosti a čo treba hovoriť, aby preferencie rástli. Takíto politici sú ako vyprázdnené nádoby. Kam vietor tam plášť. Stroje bez emócií a skutočných hodnôt. Ich názory sa niekedy menia s postupom času aj o 180 stupňov. To si zväčša nikto, až na pár politológov ani nevšimne a už vôbec ich voliči. Najlepšie sa takýmto politikom logicky darí v spoločnosti, kde panuje rozdelená spoločnosť -polarizácia. Už v starovekom Ríme sa hovorilo „Divide et impera“, rozdeľuj a panuj. Rozdelená spoločnosť sa háda medzi sebou a vedie kultúrne a žabomyšie vojny. V takomto prostredí sa nielenže lepšie lovia populistické hlasy, ale rozdelená spoločnosť má tendenciu aj prehliadať vážne prešľapy tých hore. Jednoducho v spoločnosti rezonujú iné problémy a témy, ako sa zaujímať o nejaké iné, nezaujímavé napr. menšie politické škandály. V rozdelenej spoločnosti sa teda dobre vládne. Ľahko sa korumpuje a menia zákony, často bez povšimnutia „strážcov demokracie“ v prospech autokracie. Na rozdelenie slúži potom postfaktickosť. T.j. prekrúcanie faktov a vedy a tendenciu veci vidieť cez prizmu konšpirácií.
Konšpiráciám ľudia verili odjakživa z prostého dôvodu. Konšpirácia komplikovane fungujúci svet a jeho zložité interakcie, vysvetlí v jednej vete. Teda to je jednoduché a jednoduchosť je dostupná masám. Ľudia nemajú čas hľadať a riešiť zložité filozoficko-psychologické problémy a zložitosť fungovania sveta. Je omnoho jednoduchšie povedať, že nás ovláda „tajná elita“ svetovládcov, ktorá ťahá za nitky všetkých aj politiku. To, že svet je zložitejší ako to prezentujú konšpirácie snáď netreba vysvetľovať. Rovnako je to aj s ostatnými prvkami v spoločnosti, ktoré sú príliš zložité a komplikované. Publikum omnoho viac ocení, jednoduché a prosté vysvetlenia. Načo rozoberať zložité makroekonomické vzťahy a prepojenia, keď sa dá všetko vyriešiť jednou vetou. To mnohí ocenia. Okrem toho nezmysly a konšpirácie nepodliehajú prísnemu vedeckému konsenzu a recenziám, ale dokážu sa šíriť bez udania zdroja. Takto viete totálne nezmysly, vymyslené v jeden večer na toalete, rozšíriť po svete ako mor. A deje sa to denne.
Pristavím sa ešte pri kulte vodcu. Ľudia odjakživa inklinujú k alfa samcom. Aj ženy aj členovia stáda. V minulosti, keď tlupy našich predkov a ich existencia záviseli od šikovného lovca, to malo svoje opodstatnenie. Jedlo znamenalo prežitie. Takže dominantný a silný jedinec, ktorý mal nejaké nadanie na rozdiel od ostatných, napr. vedel dobre strieľať, vedel kadiaľ tiahne zver medzi priesmykmi, či sa vedel veľmi dobre orientovať v priestore, ulovil viac zveri. Viac zveri znamenalo viac mäsa aj pre ostatných členov tlupy. Tí menej chytrí tak rýchlo pochopili, že bude pre všetkých obojstranne prospešné, ak budú načúvať tým šikovnejším, lebo budú mať viac mäsa a prežijú. Logicky im tak preukazovali úctu a obdiv. Neskôr, tento systém prerástol k forme dedičnej moci a spoločnosť sa nejako prirodzene hierarchizovala. Prakticky to stáročia fungovalo asi nasledovne. Hŕstka ľudí nerobila nič a žila v prepychu, na ktorých potom robila drvivá väčšina ostatných. Najprv to boli otroci, potom nevoľníci, neskôr poddaní a robotníci a dnes je to pracujúca chudoba. Rozdiel je len ten, že v súčasnosti technosféra a vývoj umožňuje viac ľuďom žiť a prežiť život v relatívnom pokoji bez toho, aby sa museli triasť či cez zimu neumrú hladom, či zimou. Resp. na uspokojenie statkov bohatých nie je potreba toľko pracovnej sily ako v minulosti. Dostávame sa tak k druhému dôvodu frustrácie a síce nerovnosti a zrejme zle nastavenej ekonomiky, ktorá nedokáže a nemá dôvod na to, aby bohatstvo prirodzene presakovalo rovnomerne do celej spoločnosti. Práve naopak. Rozdiely s ekonomickým rastom a rozvojom technosféry sa zdajú byť čoraz viac vypuklejšie.
Aj kvôli tomu naša demokracia eroduje stále viac a viac.
Demokracia neeroduje.Je to kontinuálny proces... ...
Celá debata | RSS tejto debaty