Založ si blog

Od rozprávok k realite: Koľko energie získava SR z plynu?

Energia je krvou civilizácie. Všetko je energia a vyspelosť, životná úroveň, celá moderná civilizácia stojí a padá na energii.

V posledných dňoch sa veľa diskutuje o plyne, najmä tom ruskom, na ktorom je naša ekonomika momentálne závislá. Objavujú sa akési „urýchlené“ až „zbrklé“ vyhlásenia politického charakteru, ktoré nechcem rozoberať a komentovať. To sú tie krásne ukážky, ako stačí stlmiť kúrenie, vypnúť kohútik, zabaliť sa do deky a všetko sa krásne dá zvládnuť, vyriešiť. Poďme ale od siláckych, jednoduchých rečí a rozprávok, ku krutej realite – energetickej a matematickej, nekompromisnej realite.

Všetko je v konečnom dôsledku energia, ktorú potrebujeme a v prípade výpadku tejto energie z plynu, budeme musieť adekvátne množstvo tejto energie nahradiť. Koľko energie získava Slovensko z plynu?

 

  • Spotreba plynu na Slovensku sa posledné roky pohybuje na úrovni 5 – 5,2 miliárd m3 zemného plynu/rok, uvažujme priemer 5 mld.[1]
  • V prepočte na energie je to ročne 5 mld m3 plynu = 53 750 GWh energie. Z plynu tak získavame energiu, o ekvivalente zhruba 53 000 GWh (Giga-watt hodín) energie, ktorá sa dá povedzme teoreticky nahradiť, energiou iného zdroja, napr. energiou elektrickou. Koľko jej ale bude treba?
  • Všetky naše elektrárne (na území SR) ročne priemerne vyrobia 29 322 GWh energie. Uvažujme pre lepšie počty, s číslom 30 000 GWh Cca polovicu (53%) z tohto objemu tvoria jadrové elektrárne, 17% Hydro-elektrárne (5100 GWh) , slnečné kolektory tvoria z tohto objemu 2,87%, čo je energeticky c. 900 GWh energie. [2]
  • Slovensko momentálne získava z plynu rádovo ešte zhruba ročne o 1/3 viac energie, ako všetky naše elektrárne vyrobia za rok. Všetky elektrárne, od reaktoru v Mochovciach počnúc, po posledný solárny panel za nejakou dedinkou, končiac.
  • V prípade úplného odstavenia plynu, je potreba túto energiu nahradiť , čo ako zrejme už každý čitateľ postrehol, na to by nepostačilo ani keby sa všetky naše elektrárne 2x naklonovali.
  • Inými slovami, na energetický výpadok, ktorý by takto vznikol, by bolo potrebné nahradiť výpadok zhruba 50 000 GWh energie. Ak prvý a druhý blok AE Mochovce ročne dodajú dnes do siete 7000 GWh energie, na nahradenie energie z plynu, by bolo potrebných postaviť ešte takmer 8 reaktorov o výkone Mochoviec, alebo inými slovami ešte, 4 elektrárne typu Mochovce.
  • Prípadne hypotetické porovnanie, ak vezmem v úvahu napr. solárne panely tak panely s rozlohou 30m2 (na strechu) , dokážu ročne vyrobiť do 5000 kWh energie. Na vyprodukovanie množstva energie, aké získavame z plynu, by bolo za potreby vybudovať solárnu elektráreň o čistej plochy panelov zhruba celej plochy Bratislavy.

 

Všetci politici a ľudia, ktorí bez rozmyslu dnes hlásajú ako stačí vypnúť kohútik a stlmiť ústredné kúrenie v byte, zrejme nemajú o týchto základných, jednoduchých prepočtoch ani potuchy.

Okrem toho Greenpeace dnes vo Francúzsku opäť úspešne robí protesty v jadrových elektrárňach. Ja som ekologicky zmýšľajúci človek, ale už aj títo „zelení“ by si konečne mohli uvedomiť, že momentálne niet inej cesty k nízkoemisnej energetike, ako nahrádzať fosílne palivá jadrom a dopĺňať to OZE energie, podľa geografickej polohy, rozumne, podľa prírodných podmienok a lokálnej efektívnosti. Cieľom by malo byť aj maximálne šetrenie a neplytvanie zdrojmi, čo je zas v rozpore s naším ekonomickým systémom, založenom na bezbrehom plytvaní a drancovaní prírodných zdrojov. Lenže šetrenie so sebou prináša diskomfort. A toho sa títo pseudo-ekológovia akosi nechcú vzdať. Rečnenie, bliakanie pred atómkami s transparentmi klimatickú krízu nevyrieši. Nevyrieši ju ani blúznenie o spáse zelenými náhradami, bez toho, aby sme začali sami od seba.

 

 

 

[1] https://www.webnoviny.sk/venergetike/slovenske-domacnosti-nebudu-mat-v-nasledujucich-rokoch-vyssiu-spotrebu-plynu-predpoklada-ministerstvo/

[2] https://www.energie-portal.sk/Dokument/kolko-elektriny-vyrabaju-slovenske-atomky-vodne-a-solarne-elektrarne-tu-su-cerstve-cisla-106931.aspx

Je najteplejšie za 11 300 rokov?

12.03.2020

Ľudia, ktorí vedia o klimatických zmenách, či klimatickej kríze len z televízie, či z médií majú o tejto problematike väčšinou len povrchné vedomosti. Samozrejme že sa otepľuje čo aj mnohí subjektívne posledné roky vnímame. Aké to však bolo v minulosti? Naozaj tu máme tak teplo, ako nikdy predtým? Osobne ma nesmierne rozčuľujú šokujúce vyhlásenia niektorých [...]

Ekologické farizejstvo klimatických „eko“aktivistov

11.03.2020

Nedávno vo februári 2020 mi na portáli názory.pravda.sk udrel do očí článok Radovana Geista s názvom: Klimatické pokrytectvo konšpirátorov, hlupákov a cynikov[1]. Podľa pána Geista sú vedci, ktorí skúmajú klimatický systém pravdepodobne hlupáci, cynici, či konšpirátori, pokiaľ nerazia cestu extrémneho katastrofizmu. Tvrdí to pritom človek, ktorý je vyštudovaný [...]

Klimatické pokrytectvo, alebo kto je najviac zodpovedný?

03.03.2020

Dnes počúvame o „klimatickej kríze“ takmer dennodenne. Greta na nás valí obvinenia ako sa opovažujeme ničiť jej prostredie! Je smutné, že o klimatickej zmene diskutujú hlavne tí, čo ju spôsobili. V tomto článku chcem vyvrátiť mýtus o zodpovednosti za klimatickú zmenu. Vyspelý svet akoby sa chcel zbaviť tejto zodpovednosti a hodiť to na plecia chudobným krajinám, [...]

orbán

Pustí Brusel Orbána k svojmu kormidlu?

01.06.2023 16:19

Trinásť mesiacov predtým, ako by sa Budapešť mala ujať predsedníctva v Rade Európskej únie, drvivá väčšina europoslancov sa vyslovila proti.

pellegrini raši

Hlas sa obul do Matoviča a Hegera. Z eurofondov sa vyčerpali len štyri percentá, od Remišovej žiadajú státisíce

01.06.2023 16:00

MIRRI zbytočne platí prázdny priestor, exministerka Veronika Remišová vraj zabudla vypovedať zmluvu.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda,

Ozbrojené sily upozorňujú na vojenské cvičenie, občania môžu počuť cvičnú streľbu

01.06.2023 15:52

Cvičenie Alertex 2023 je zamerané na rôzne krízové situácie.

Taliansko / polícia /

Policajt v Ríme zastrelil svoju kolegyňu, neskôr i seba

01.06.2023 15:50

Obaja pracovali na inšpektoráte pre verejnú bezpečnosť Poslaneckej snemovne, dolnej komory talianskeho parlamentu.

anvil

Antipropaganda, bez servítky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 35872x
Priemerná čítanosť článkov: 5125x

Autor blogu

Kategórie